פורטפוליו: כנס בשנקר בהשתתפות המתמטיקאי והאמן פרידר נאקה

בתקופת הרנסנס האיטלקי שיקף הסטודיולו את הפעילות האינטלקטואלית ותחומי העניין של בעליו. בתוך החלל האינטימי של הסטודיולו, האציל ההומניסט ריכז, למד וחקר את האוסף יקר הערך שלו. אוסף זה הורכב מיצירות אמנות, פריטים מהטבע, מכשירים מדעיים, חפצים מעשה ידי אדם וספרים בנושאים שונים. חללי הסטודיולו, שמהם התפתחו חדרי הפלאות והמוזיאונים, העניקו לחפצי האומנות (craft) נופך אינטלקטואלי שהפכו אותם מחפצי מותרות וסמל סטטוס לסימנים של לימוד, ידע וחוכמה.

הכנס שיערך בשנקר ביום חמישי 15.11 לרגל השקת השם החדש של היחידה להיסטוריה ופילוסופיה של העיצוב, האמנות והטכנולוגיה, מאמץ את העקרונות העומדים בבסיסו של הסטודיולו הרנסנסי כדי לאפיין את המחקר העכשווי שמובילים מרצי היחידה. אלה ירצו בכנס על נושאים כמו הפיכת חפצים למפגנים של ידע ולחוכמה, הכלאות ויחסי גומלין בין טבע, אמנות ומדע, סוגיות של מיון וארגון ומופעים בלתי שגרתיים של הגוף האנושי. הכנס מדגיש את מקומו של המחקר הבינתחומי בשנקר על ידי התוויית הזיקה בין הסטודיו שבו נעשית היצירה לסטודיולו, שבו היצירה מוצגת, מוערכת ונחקרת.

נושא הכנס משקף את ההיגיון שהניע את שינוי שמה של היחידה ללימודי תרבות ליחידה להיסטוריה ופילוסופיה של העיצוב, האמנות והטכנולוגיה. השם החדש הינו ארוך יותר אך מדויק ובעל משמעות עמוקה המצביעה על לימוד ומחקר של התחומים הרלוונטיים לשנקר – עיצוב, אמנות וטכנולוגיה, מתוך שתי נקודות מבט: היסטורית ופילוסופית.

​בראש העמוד: 1965 ,Hommage à Paul Klee, 13/9/65 Nr.2 Frieder Nake,

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים