פרס שרת התרבות והספורט לאמן וידאו בכיר יוענק לאמנית והמרצה נירה פרג "על עשייה אמנותית בלתי מתפשרת ואיכות עבודותיה"

"בעבודתה היא מציעה התבוננות שקטה ובלתי מתערבת במקומות שנחשבים כמעט כנקודת עיוורון. היא עובדת במרכזי עצבים טעונים ואינה מאפשרת לצופה להישאר פסיבי ובלתי מעורב, הוא נדרש לנסח לעצמו עמדה בעצם הנחת הדיון לפתחו": כך נימקה ועדת השיפוט המקצועית את הבחירה להעניק לאמנית והיוצרת נירה פרג - מרצה בבית-הספר לאמנות רב-תחומית - את פרס שרת התרבות והספורט לאמן וידאו בכיר לשנת 2016. 

פרג מרבה לעסוק בעבודותיה בסוגיות פוליטיות, חברתיות ותרבותיות, תוך ערעור ופירוק המבנים המכוננים אותן. באמצעות פרקטיקות תיעודיות היא מאתגרת את הגבולות המסורתיים בין אמת לבדיה, בין צורה לתוכן ובין הפרטי לציבורי. חבר השופטים ציין כי "עיסוקה באמנות הווידאו עקבי ומעמיק בהתבוננות במרחב המקומי על מופעיו השונים... היא מציעה התבוננות שקטה ובלתי מתערבת במקומות שנחשבים כמעט כנקודת עיוורון". 

פרסי שרת התרבות והספורט נועדו לעודד את היצירה בתחום אמנות הווידאו ובמדיה אלקטרונית-ויזואלית חדשה, להגדיל את המודעות, ההכרה, ההערכה והצריכה של יצירה זו ולבטא הוקרה על פועלו של האמן בתחום. מדי שנה הם מוענקים לאמנים ויוצרים שבלטו בעבודתם, השנה נבחרה פרג לקבל את הפרס "על עשייה אמנותית בלתי מתפשרת ואיכות עבודותיה". 

פרג היא בוגרת תואר שני מהאקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל" בירושלים, קודם לכן השלימה תואר ראשון בקופר-יוניון בניו-יורק. עבודותיה הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצותיות ברחבי העולם, בין היתר ב-PS1 בניו-יורק, HDK בברלין, ZKM בקרלסרוהה, במוזיאון תל-אביב לאמנות ובמוזיאון חיפה לאמנות.

בראש העמוד: צילומסך מתוך העבודה Francis של מירה פרג (יח"צ)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים