פורצים גבולות: תלמידי שנקר משלבים פעולה עם תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו"

אורי הראל, גילי יעקבי, מאי זריהון ושירה סולומון הם תלמידי שנה ב' במחלקה לתקשורת חזותית, שבמהלך שבוע מרקחה שווה, בשיתוף קרן אדמונד דה רוטשילד, המתמקד בעיצוב מוצרים נגישים, מצאו את עצמם בעיצומו של תהליך שיכול להיות, עבור רבים, משנה חיים.

חברי הקבוצה הגיעו לסדנא של "כנפיים של קרמבו" - תנועת נוער לצעירים עם ובלי צרכים מיוחדים, אשר מתמקדת בפעילויות חברתיות, המשלבות בין בני נוער המתמודדים עם מוגבלויות, לאלה שלא.

"במהלך הסדנא נחשפנו לפעילויות השונות של התנועה", מספרים חברי הקבוצה. "התבקשנו לבנות מוצר, שיהיה גם מהנה וגם שישתלב עם צרכי התנועה, וכמובן - שיהיה נגיש. היינו צריכים לדאוג שמה שנבנה יהיה חיוני לכמה שיותר סוגי מוגבלויות, כדי שיתאים לכמה שיותר חניכים".

"יצרנו קיר משחק, המבוסס על ממשקי טאץ' מוכרים, שמורכב מעיגולים מאירים, עם אפשרויות שונות למשחקים חברתיים, יצירתיים ומפתחי חשיבה. הבנו שעל ידי השילוב של הטכנולוגיה, עם הצורך במשחקים "המכריחים"  אינטראקציה חברתית, נוכל לעזור לחניכים להתחבר אחד לשני. חשוב לציין שבתנועה יש חניכים המתמודדים עם מוגבלות, וגם כאלה שלא, כך שזה יכול להתאים לכולם", הם מוסיפים.

"הצענו כמה אופציות למשחקים, ביניהם משחק אורות, בו האורות שעל הלוח נדלקים בצבעים שונים, בהתאם לכל קבוצה, וכל אחת מהקבוצות צריכה לסמן את האורות שבצבע שלה. כל אור שנוגעים בו משמיע צליל אחר, כך מתקיים גם הגירוי הווקאלי - עבור חניכים עם מוגבלות שמיעה, וגם הגירוי הוויזואלי - עבור אלה המתמודדים עם מוגבלות ראייה".

למעשה, הקבוצה חקרה לעומק את כל האפשרויות להנגשה עבור החניכים, החל ממקל ארוך רגיש למגע, עבור אלה שלא יכולים לעבוד עם הקיר, ועד למשטח חושי עבור חניכים עיוורים. כל זאת דרך ההרצאות והלמידה יחד עם תנועת "כנפיים של קרמבו".

"חשוב לנו שהמוצר הזה יגע בכמה שיותר אנשים. אנחנו בעצמנו למדנו כמה מהנה זה יכול להיות, וזה שהוא מצליח לעזור לאנשים – זה הכי מרגש אותנו".

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים