שמחות קטנות: המרצה והבוגר דורון זאבי מציג את פרויקט הגמר שיצר בתכנית לתואר שני בעיצוב בתערוכת יחיד בגלריה "חנקין"

פרוכת משאריות בגדים, מפה מכיפות ומעיל תורה מעניבות: המעצב דורון זאבי - מרצה במחלקה לעיצוב טקסטיל ובוגר התכנית לתואר שני בעיצוב - חוקר את מסורת תשמישי הקדושה היהודיים בסדרת פריטים מקוריים שיוצגו בתערוכת היחיד "שמחות קטנות", אותה אצרה אילנה כרמלי-לנר. בתהליכי פירוק והרכבה הוא בורא שפה עיצובית חדשה מתוך מנהגים קדומים העוטפים את חייו: משפחה, מסורת, קדושה, זכרונות וחומר.

חפצי היודאיקה הייחודיים של זאבי, אותם פיתח במסגרת פרויקט הגמר שלו בתכנית לתואר שני בעיצוב בשנקר, נוצרו מפריטי לבוש וטקסטיל יומיומיים, ברוח מסורת המיחזור של הקהילות היהודיות בעת העתיקה. תשמישי קדושה מסוג זה היו מקובלים בעבר ונתרמו לרוב כזיכרון לעילוי נשמתם של נפטרים או לציון אירועים בחיי המשפחה היהודית. מתוך נקודת מוצא זאת, מציג זאבי התמודדות ועיבוד של אובדן והתעסקות בכאב, בגעגוע ובזיכרון, כמו גם ברצון לשמר מסורת וערכים מול הצורך לבנות מחדש שפה וזהות. 

מחול לקודש: פריטי יודאיקה ממוחזרים של זאבי (צילום: אחיקם בן-יוסף)

זאבי מרבה לעסוק בעבודותיו בתחום תשמישי הקדושה, באמצעותם הוא קושר בין קצוות שונים של עולמו הפנימי. מתוך החיפוש אחר רעיונות קונספטואליים וחיבורם עם חומרי גלם מפתיעים, הוא משלב בין העולם הדתי לאופנתי-עיצובי, מסורת מול חדשנות, ישן וחדש, קודש וחול, צורה ותוכן. 

עבודותיו של זאבי זיכו אותו בפרסים שונים, בהם פרס רוזן לשנת 2015 על שימוש בטכנולוגיות ירוקות וייחודיות בפרויקט הגמר שיצר בתכנית לתואר שני בעיצוב בשנקר. עם תום לימודיו נבחר להציגו בתערוכת האמנים הצעירים והמבטיחים של חברת האמנות הבינלאומית ArtLink ובית המכירות סותבי'ס.

התערוכה "שמחות קטנות" תוצג בגלריה חנקין בחולון (רחוב חנקין 109) בין ה-03.11 ל-03.12. אירוע פתיחה חגיגי יתקיים ביום חמישי, ה-03.11, בשעה 19:30. שעות פתיחת הגלריה: ימים ב'-ה' - 12:00-09:00 ו-19:00-16:00, ימי שישי-שבת - 13:00-10:00. 

בראש העמוד: עבודה של דורון זאבי מתוך התערוכה "שמחות קטנות" (צילום: אחיקם בן-יוסף)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים