הארץ: המעצב ירום ורדימון - חתן פרס ישראל לעיצוב ודיקן הפקולטה לעיצוב ע"ש עזריאלי - מאמין שהוא עוד ינצח את הכיעור והרעש הישראליים

הוא נחשב לאחד המעצבים הגרפיים הגדולים בישראל ואף זכה בפרס ישראל בתחום העיצוב, אבל רגע אחד בקריירה שלו מרגש את פרופ' ירום ורדימון יותר מכל העיצובים הרבים האחרים שיצר.

ורדימון, בן 75, היה אחראי על השפה העיצובית של מחלקת הילדים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. זה כלל את השילוט, אלמנטים בעיצוב הפנים וגם נגיעה קלה באדריכלות הבניין. לשם כך בחר בארבע חיות שילדים אוהבים - סוס, ארנבת, נמר ופיל - והציב אותן על השלטים השונים. באולם הכניסה תלויים משחקי תאורה עם אותן החיות ומאחורי כל השלטים, וגם מאחורי המזוזות, מציצות צמד ידיים לבנות שנראות כמחבקות את השלט. הצבעים, כרגיל אצל ורדימון, נקיים וברורים - צהוב, אדום, ירוק וכחול. 

מינימליזם ופרפקציוניזם: פרופ' ורדימון עם אובייקט שיצר עבור התערוכה "נאמן למקור" (צילום: אחיקם בן-יוסף)

"בדיוק תליתי בכניסה לבניין את אחד האל­מנטים של ההנחיה - שלט ובו שמות המחלקות והקומות השונות - כשהביאו את הילדים החו­לים לבניין החדש", הוא מספר. "המיטות נדחפות על-ידי אמהות ועובדי בית החולים, שיירת יל­דים חולים שנכנסת לתוך המבנה. אזור הכניסה, שהיה לי חלק בתכנון שלו, ילד אחד חיוור לגמ­רי, שנראה כמי שימיו ספורים, נעמד ואומר לאמא שלו, כשהוא מצביע על איורי הניאון: "אמא, תראי את האורות. ומה מחבקת היד הזאת פה על השלט?" חלק מהקונספט העיצובי היה להפנות את תשומת הלב של הילדים לדברים אחרים, להסיח את דעתם ולהוריד כך את סף החרדה שלהם. וזה עבד אל מול עיני. רגע בלתי נשכח בחיים. אתה רואה שהילד נרגש ומתפעל. הצוות הרפואי וההורים מעלים חיוך בעיניים נוצצות. דמעות זולגות ואתה מבין את הכח הענק של עיצוב". 

כעת, במלאות לוורדימון 75 שנה, אצרו איציק רנרט ויובל סער, שעומד בראש מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל, תערוכה לכבודו, שנפתחה אתמול בגלריה לורבר בשנקר. הם בחרו שלל עבודות שלו, העבירו אותן ל-28 אמנים מדיסציפלינות שונות - אמנות  פלסטית, מעצבים גרפיים, תכשיטנים, אמני מיצג ועוד - וביקשו מהם ליצור אינטרפרטציה חופשית לעבודה. התוצאה היא התערוכה "נאמן למקור", שבה 60 עבודות מגוונות המגיבות לעיצובים של ורדימון.

בראש העמוד: חלל התערוכה "נאמן למקור" (צילום: אחיקם בן-יוסף)

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>