גלריה, הארץ: מה סוד הפופולריות המחודשת של היטלר? ד"ר עודד היילברונר במאמר על הקאמבק של הנאציזם

האסתטיקה הנאצית והצדדים האזוטריים של הנאציזם נמצאים כבר עשרות שנים בסרטי זומבים, במשחקי מחשב ובמוזיקה. בשנים האחרונות הם מתקרבים למיינסטרים ולאקדמיה, ולא מעט חוקרים דנים בחלקים החיוביים של השלטון הרצחני, ובכך מעניקים לו לגיטימיות מחודשת.

במאמר שפורסם במוסף "גלריה" של "הארץ", בוחן ד"ר עודד היילברונר - חבר סגל ומרצה בכיר ביחידה ללימודי תרבות - את סוד הפופולריות המחודשת של אדולף היטלר.

זה עשורים אנו רגילים לשמוע פוליטיקאים ישראלים מכניסים לדבריהם את היטלר והנאציזם, אבל מה עושה ספרו של היטלר ביותר ויותר קורסים באוניברסיטה? מדוע קורסים אקדמיים העוסקים ברייך השלישי ברחבי העולם המערבי מלאים עד אפס מקום, הרבה יותר משיעורים על סטליניזם, הפשיזם האיטלקי, המהפכה הצרפתית או סין המאואיסטית? 

חוקרים בארצות הברית מראים כיצד המדינה הנאצית ובעיקר ארגוני בריאות נאבקו בעישון כדי שהגרמנים יהיו בריאים יותר. אחרים מצביעים על תמיכה נאצית בצמחונות מתוך אהבת החיות והסביבה. לבסוף מצביעים על כך שהרייך השלישי אסר על פעילות משיחית ועל־טבעית, כיוון שהדבר נוגד את רוח הנאורות.

לאמיתו של דבר, הנאציזם עסק בנושאים אלו יותר כאמצעי ופחות כמטרה. "ההומניזם הנאצי" כלפי הסביבה, חיות ואנשים נאורים נבע מתוך רצון ליצור סדר חדש באירופה, שבראשו תעמוד "קהילה עממית־גזעית" בריאה ונקייה. כל הלא מתאימים לתכניה הגזעיים והאסתטיים יומתו, יגורשו או יהפכו לעבדים.

ככל שעוולות הנאצים מתרחקות מאיתנו, אנשים נוטים לקחת ברצינות אמרות שפר ותורות סמי־משיחיות שהושמעו על ידי מעריצי היטלר. אנשי שוליים באקדמיה הגרמנית טרם עליית הנאצים קיבלו ברייך השלישי הזדמנות להשמיע את כל אשר נצרו בלבם בזמן המשטר הרפובליקאי הווימארי. הגות סביבתית, תורות צמחונות וספרות העוסקת בעיקור קבוצות א־סוציאליות - שהיו ידועות קודם לעליית הנאציזם אך נמצאו בשולי השיח - החלו להיות מופצות בהמוניהן וזכו ללגיטימציה בגרמניה הנאצית עקב הקשריהן הגזעיים.

בראש העמוד: מתוך משחק המחשב הפופולארי Wolfenstein - The New Order (יח"צ)

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>