חשמל ירוק: פרויקטים של בוגרי המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה הוצגו בתערוכה האקולוגית של שנקר

המבקרים שגדשו את התערוכה הירוקה של שנקר, שהוצגה במהלך חופשת הפסח ביריד המזרח בנמל תל-אביב, זכו להתרשם מקרוב משני פיתוחים שיצאו מהמחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה: עציץ חכם שמשקה את עצמו ומתג אוטומטי וחסכוני.

הפרויקטים החדשניים נבחרו להשתלב בין מגוון העבודות שנוצרו במחלקות השונות של שנקר, שכל אחת מהן מדגישה את מרכזיות וחשיבות הנושא של שמירה על הסביבה והדגש אותו מעניקה שנקר לנושא.

"איסלא" - העציץ החכם שפיתחו בוגרי המחלקה עמית רוטהייזר וארז קגנובסקי - מבוסס על מערכת חיישנים המודדים את מידת האור, חום והרטיבות ובקר הדוגם את הקריאות ומנהל את ויסות ההשקיה.

בהנחיית ראש המחלקה, ד"ר עופר שוורצגלס, הם יצרו מערכת שמבטיחה חסכון במים, כמו גם שמירה על חיי הצמחים ללא חשש לעודף או חוסר השקיה. בתוך כך, מאפשר הפיתוח בניית "רשת עציצים", שתנוהל באופן מרכזי וללא חשש לקיפוח אף אחד מצמחי הבית.

עיצוב העציץ, עליו הופקד אופיר צוקר, קיבל את השראתו מאי בודד בלב האוקיינוס (ומכאן השם "איסלא" שמשמעו "אי" בספרדית"). ההתקן מורכב משני מיכלי זכוכית שקופים, המונחים אחד בתוך שני ומכילים אדמה ומים כשהם חושפים את "הבשר ודם" של הצמח ומסתירים את מנגנוני התפעול.

לחסוך חשמל בלי מאמץ: המתג החכם של לירון שמש מוצג בתערוכה הירוקה של שנקר

המתג החסכוני של לירון שמש, שגם הוא פותח בהנחיית שוורצגלס, מחליט על הדלקה או כיבוי האור בהתאם לתנאים השוררים בחדר, כשכמות האור ונוכחות האנשים בסביבה נמדדות על-ידי חיישני תאורה ותנועה.

את האנרגיה הדרושה להפעלתו שואב המתג מהסביבה בעזרת סוללות שמש של חברת הסטרטאפ הישראלית סולצ'יפ. בתוך כך, כשהאור כבוי נדלקת במתג נורת לב המצביעה על מיקומו ומאפשרת להגיע אליו בקלות.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים