סיפורה של מסיכה ירוקה

סיפורה של המסכה הירוקה האנטי קורונית שפותחה בשנקר, התחיל לפני מאות שנים בימי הביניים.

 כבר אז ידעו שיסוד הכסף (ארגנטום) הוא בעל אפקט "מרפא", ועל כן, סגולותיו הרפואיות של הכסף הן גם המקור לפתגם הידוע "נולד עם כפית של כסף".

 בימי הביניים נהגו להכניס לפיהם של תינוקות עשירים כפית של כסף, מה שסייע להם לצלוח את התקופה הקריטית שבה ילדים רבים קיפחו את חייהם. ואילו הילדים העניים, נאלצו להיאבק בכוחות עצמם במחלות קשות ובמקרים רבים לא שרדו זאת. בחלוף הזמן ההקשר הרפואי של הפתגם נשכח ונותר רק ההקשר של הפינוק והעושר.

שימושים רפואיים לכסף באים לידי ביטוי גם בתרופות "סבתא", לדוגמא, נהגו לטפל בחולי שפעת בתה וכפית כסף, ומרק עוף עם כף כסף. למעשה, עד להופעת התרופות האנטיביוטיות נכחו יונים שונים של כסף, אבץ ואפילו נתרן בארגזי התרופות של הרופאים. עם פיתוחן של התרופות האנטיביוטיות, ירד השימוש התרופתי בכסף, אך במקביל הוא הוכיח את יעילותו במאבק בהתפשטות נגיפים ומיקרובים.

במחלקה להנדסת חומרים פולימרים התקיימו מחקרים שעסקו בפולימרים המכילים יונים חיוביים (פוליקטיונים). דר' אליזבת אמיר ניהלה במסגרת הרשות לחדשנות מחקר להכנסת חומרים פעילים לטקסטיל כציפויים דקים המשפרים את התכונות של בדים ארוגים ולא ארוגים. בין היתר השתמשה בפוליאנילין הכולל בחלק מצורותיו יונים חיוביים (יון אמוניום רבעוני) הידוע כקוטל מיקרובים ונגיפים מסוגים שונים. פרופ.חנה דודיוק החלה לשלב יונים רבעוניים בחומרים דנטליים (שהפכו מסחריים) כבר לפני 20 שנה, בכדי למנוע התפתחות עששת בשיניים. פרופ. שמואל קניג השתמש בננו-חלקיקים מטופלים בחומרים אורגניים המכילים יונים רבעוניים כבר לפני מספר שנים למניעת קורוזיה במתכות וכחומרים מונעי בעירה שעוגנו בפטנטים של שנקר, והפכו לחומרים מסחריים.

על בסיס ההיסטוריה בת מאות שנים והמחקרים במחלקה להנדסת חומרים פולימרים ועם התעוררות הצורך למנוע הדבקה והתפשטות נגיף הקורונה – "הצורך שהפך להמצאה", עלה הרעיון לשלב את הפולימרים המכילים יונים בריכוז גבוה מאד ליישום במסכות פנים. היישום נעשה על מסיכות קיימות - מסיכות כירורגיות ומסיכות ליישומים אחרים. במשך מספר חודשים ובמקורות פנימיים של שנקר, נרתמו סטודנטים מהמחלקה להנדסת חומרים פולימרים, דר' אליזבת אמיר, פרופ. חנה דודיוק ופרופ. שמואל קניג, להפוך את הידע הבסיסי למוצר מסחרי.

למסכה הירוקה (הצבע הטבעי של הפוליקטיון) מבית שנקר מספר תכונות שהופכות אותו לפתרון זמין למניעת הדבקה בנגיף הקורונה:

  • תהליך הציפוי הוא על בסיס מים ולכן אטרקטיבי מבחינה סביבתית
  • משך תהליך הציפוי הוא מספר דקות
  • תהליך הייבוש נעשה בטמפרטורת החדר או בתנור לקיצור משך הייבוש
  • המסכה היא רב פעמית וניתן להשתמש בה במשך ימים רבים
  • ניתן לרענן את הפעילות האנטי ויראלי ע"י טיפול ביתי פשוט
  • חומר הציפוי מאושר ע"י רשות התרופות האמריקאית (FDA) הן להשתלה בבני אדם והן כתוסף למזון

בימים אלו מספר חברות ישראליות נמצאות עם שנקר במו"מ ליישום הפתרון. בניהן: חברת מזגנים, יבואני מסיכות  ובית חולים המבקש לצפות את בגדי המיגון בצבע האנטי -ורוני של הצוותים המטפלים בחולי הקורונה.

במחלקה להנדסת חומרים פולימרים  כבר החלו לחשוב על יישומים נוספים כמו: טיפול במסננים למערכות מיזוג אוויר במטוסים, מכוניות ואולמות, ציפוי של קטטרים המוחדרים לגוף האדם, ציפוי קירות , מיטות, ווילונות  (בבתי חולים), ציפוי מיטות, כלי מיטה, ידיות לדלתות וכדומה.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים