בוגרי שנקר הציגו בתערוכת העיצוב הבינ"ל באיטליה

ארבעה בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי ב"שנקר" הציגו ביריד העיצוב היוקרתי במילאנו, כחלק מקולקטיב TLV Express. בין היתר הציגו מערכת כלי אוכל שיתופית, שולחן וגופי תאורה מבטון ומושבי עץ ייחודיים

תערוכת העיצוב האיטלקית Salone Internazionale del Mobile החלה את דרכה בשנת 1961, ומאז ביססה את מעמדה כאחת החשובות והמובילות בעולם. היא מוקדשת לתחום ריהוט הבית והאביזרים הנלווים לו ומושכת מדי שנה מאות אלפי מבקרים. השנה הציגו מעבודותיהם מעצבים מ-153 מדינות מרחבי העולם, בהם הקולקטיב הישראלי TLV Express, המונה ארבעה בוגרי שנקר ושני בוגרים מהמכון הטכנולוגי בחולון ומ"בצלאל".

חברי הקבוצה - גליה תמוז, איתי בר-און, טל אלקבס, אסף וינברום, מיכאל בלומנפלד וחיים טליאס - מגדירים את עצמכם כמי ש"מייצגים תפיסה רומנטית על עיצוב". לדבריהם, "הפריטים מקרינים חמימות ומזמינים מגע, מסתכלים בצורה חדשה על הטכנולוגיה ובוחנים את קצוות החומרים".

"העצמאות של המעצב מאפשרת עיצוב חופשי יותר, אקספרימנטאלי, כזה שהיה נגנז במפעל אם היה תלוי ייצור תעשייתי", מספרים חברי הקבוצה. לדבריהם, "בישראל שהינה מדינה צעירה אין מסורת רבת שנים של מלאכות יד להישען עליה, מכאן יוצא שעל המעצב ללמד את עצמו מההתחלה, לטעות ולתהות, להמציא את הדרך תוך כדי תנועה".

עבודות הקולקטיב נבחרו להציג ברובע ה"ונטורה למברטה" (Ventura Lambrate) של התערוכה, המארח את המעצבים הצעירים והמבטיחים מרחבי העולם. אזור זה נחשב לאחד התוססים והמרכזיים ביריד ומשתתף בו הדור הבא של זירת העיצוב.

קצת על חברי הקולקטיב והעבודות שהוצגו בתערוכה:

• גליה תמוז (בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר משנת 2011) תציג מערכת כלי אוכל המבוססת על ערכים של שיתופיות וחלוקה. הכלים שעיצבה מבוססים על טכנולוגיית האקסטרוזיה - טכנולוגיה זולה ופשוטה בה מייצרים תחילה יחידות ארוכות, אותן מחלקים לאחר מכן לפרטים בודדים.

• איתי בר-און (בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר משנת 2007), המתמחה בעבודה בבטון ומפתח שיטות ייחודיות המותחות את גבולות החומר. יציג שולחן וגופי תאורה שולחניים מבטון מכופף, העשויים בטכנולוגיה חדשה שפיתח.מן

• אסף וינברום (בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר) יציג גופי תאורה המשלבים עץ עם חומרים שונים, בהם פליז, קוריאן ופורמייקה. וינברום מעצב ומייצר בעבודת יד גופי תאורה מעץ, בשילוב חומרים עדכניים עם טכניקות מסורתיות ולהיפך – חומרים "ישנים" עם טכנולוגיות מודרניות.

• מיכאל בלומנפלד (בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר משנת 2011) ציג סדרה של מושבים עשויים עץ, שצורתם מתהווה בעת הרכבת הכסא. פרויקט זה מתבונן בצורה חדשה ומרעננת על שיטות עיבוד העץ המסורתיות.

• טל אלקבס (בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון האקדמי טכנולוגי חולון) תציג כריות ושטיחים עשויים בטכנולוגיית "הנד טפטינג", האופיינית לאריגת שטיחים במזרח הרחוק. טכנולוגיה זאת מאפשרת ייצור סדרתי מתועש, תוך שהיא משמרת ערכים של עבודת יד חד-פעמית.

• חיים טליאס (בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי ב"בצלאל" ובעל תואר שני מהמחלקה לעיצוב פנים בIED רומא, איטליה) יציג סדרת מוצרים המייצרים אינטראקציה בינם לבין המשתמש, המאופיינים בחוסר שלמות. חווית השימוש במוצריו של טליאס מובילה לשלם הכולל בתוכו את המוצר יחד עם המשתמש. 

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים