מגזין Efifo: תערוכה חדשה של מריה זברין עוסקת בקשר בין טכניקת אדריכלות העץ ברוסיה לבין שיטת סריגה ללא תפר

​בטכניקה החדשה שפיתחה, מקיימת מריה זברין, מרצה בכירה לעיצוב טקסטיל בשנקר, דיאלוג חדש עם המכונה, ומפתחת אובייקטים אלטרנטיביים וקומפוזיציות מקוריות, שאינם נשענים על טכניקות הסריגה המסורתיות, ומצליחות לצייר ולפסל את האובייקט מחדש, ללא צורך בהישענות על סקיצה קיימת, ומתוך חיפוש אחרי צורות חדשות וגזרות מקוריות, הזורמות לכדי יצירה 'פיסולית' בה הבגד מפרש את הגוף והגוף מניע את הבגד.

התערוכה "בעקבות השמש" תכלול מספר מיצגים אמנותיים מרשימים ורחבי ממדים של שבע שמלות רציפות (בכל מיצג) המולבשות על שבע בובות אנושיות מעץ, המחוברות בידיים האחת לשנייה כמיצג שלם ומעגלי אחד, כחלק מעיסוקה של התערוכה במושג ה'מעגליות'.

לאחר מחקר מעמיק, תכננה מריה זברין עבור התערוכה משטחים סרוגים תלת ממדיים, הנוצרים ממעברים של טכניקות וחומרים (חוטים) שונים באותו משטח. בפרויקט זה נעשה פיתוח של מבנה ב'פיסול' סרוג, כבד המהווה צורה גאומטרית גדולה (עיגול, משולש, ריבוע) תלת ממדית, המורכבת מצורות קטנות שנוצרו כיחידה אחת שלמה ללא חיבור.

הצירוף של משטחים טקסטיליים בתוך מבנים גאומטריים שונים, יוצר קומפוזיציה פיסולית המקרבת בין הפריט לאדריכלות ולגוף. פריט לבוש הנוצר בתהליך זה, אינו מחקה את גוף האדם (בניגוד לבגד מחויט) אלא עוטף אותו בחופשיות ומאפשר תנועה דינאמית בתוכו.

בראש העמוד: עבודה של זברין מתוך התערוכה "בעקבות השמש" (צילום: אלכס ספונקוב, יח"צ)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים