כברת דרך: תערוכת יחיד לאמנית והיוצרת אורית חופשי, מרצה בביה"ס לאמנות רב-תחומית, במוזיאון לאמנות של ברטיסלבה

מעברים, נדודים והגירה מלווים את האנושות מימי קדם, בשנים האחרונות התעצמו באופן דרמטי וטראומתי ועוררו מחדש שאלות בנוגע לערכים ואמונות אישיות, חברתיות ותרבותיות. בתערוכת יחיד חדשה של האמנית והיוצרת אורית חופשי - מרצה בבית-הספר לאמנות רב-תחומית - המוצגת במוזיאון לאמנות של ברטיסלבה, סלובקיה, היא בוחנת את ממדי המקום והזמן האישיים והציבוריים, תוך התייחסות למצבו של הפרט בעולם. 

תחת הכותרת "כברת דרך" (Crossing), בראה חופשי מרחב מאתגר של מסעות ונדודים המשתרעים בחלל הגלריה. הדמויות המוצגות במיצב שהקימה, נעות ממקום למקום על פניי מרחבים סלעיים ובין יערות, אולם אין אלו נוודים הדומים לנווד/הלך המוכר: הן נראות עכשוויות לחלוטין ונעות בשטח ללא ציוד אישי או אחר הנראה לעין; הדמויות נמרצות ועסוקות בעניינן, כאילו במנותק מהרקע הטופוגרפי הסגפני, הנדמה כאינסופי. באופן זה נוצרת תחושת ניתוק ודיסוננס, חוסר נוחות והמעלה שאלות מוכוונות תוכן, כמו גם תהיות אינטרוספקטיביות לגבי תהליך הפרשנות שחווה הצופה במיצב. 

מקום, זמן ומרחב: מתוך התרוכה של אורית חופשי בסלובסקיה (יח"צ)

המחקר האמנותי של חופשי מתאפיין ברב-ממדיות, באמצעותה היא בודקת את גבולות ההדפס והמסר, כשהשילוב בין לוחות עץ ונייר מספק מענה נרחב - כמעט קולנועי - לתלת-ממדיות שמחוץ לגבולות השטוחים של הנייר והקיר.

תוך דיאלוג מתמיד עם טכנולוגיות ההווה המתקדמות (הדפס דיגיטלי) ומדיות חדשניות (בהן: צילום ווידאו ועוד), מצליחה חופשי ליצור חלופה לשימוש השגור והמקובל בחומרים הגלם המוכרים. בכך היא ממשיכה לחפש אחר דרכים להנחיש את הזמן: זמן אישי, זמן אקטואלי, זמן היסטורי - כל אחד מממדים אלו נבחן מול ממדי זמן היקום עצמו, ממד הנשגב מבינתנו.

  • התערוכה "Crossing" תוצג במוזיאון לאמנות של ברטיסלבה, סלובקיה, בין ה-24.03 ל-28.05

בראש העמוד: העבודה "כברת דרך" של אורית חופשי - הדפס עץ על נייר עשוי ידני, חיתוך בלוחות עץ אורן, דיו (יח"צ)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים