הנדסה כימית: הסיירת של מקצועות ההנדסה

סטודנטים להנדסה כימית בשנקר יכלים בנוסף להעשיר ולהעמיק את לימודיהם בתחומים מתקדמים דוגמת הנדסת חומרים בתחום הפארמה והקוסמטיקה, תחום האנרגיה והאנרגיה החליפית, כולל גז טבעי ותחום איכות הסביבה וטיפול במים. 

תחום איכות הסביבה והאנרגיה תופס בשנים האחרונות מקום מרכזי. יותר תקציבים ממשלתיים בהיקפים גדלים מושקעים בהתפלת מים, גז טבעי ומכוניות חשמליות והיברידיות, ויותר חברות פרטיות וחברות הזנק פונות לתחום במטרה לפתח טכנולוגיות שיאפשרו ליצור מקורות אנרגיה מתחדשים.

"אנרגיה חלופית אצורה היא מנושאי הליבה של התואר בהנדסה כימית", מספר ד"ר יואב רוקמן, ראש המחלקה להנדסה כימית בשנקר. "אחד השימושים היותר נפוצים ומוכרים שלה הוא בתעשיית הרכב שמשנה את פניה בשנים האחרונות. זהו תחום שמשלב כמה אספקטים של כימיה, אלקטרוכימיה וניהול מערכות אנרגיה מתחוכמות. מכוניות חשמליות יכולות להיות מונעות באמצעות סוללות או תאי דלק, ושתי האפשרויות דורשות מעורבות של מהנדס כימי".

בכלי רכב המונעים על ידי סוללה, הסוללה הטעונה בעשרות קילוואט-שעה של אנרגיה המצריכה תכנון מוקפד של חומרי המבנה, ותכנון תרמי על מנת למנוע פיצוץ. שיטה נוספת לאספקת אנרגיה היא באמצעות תאי דלק, המוזן לרוב במימן המגיב על פני ממברנה ליצירת זרם חשמלי נקי מזיהומים.

"ממשלת יפן משקיעה היום בהקמת תחנות למילוי גז מימן לטובת מכוניות שיופעלו על תאי דלק, כי שם נמצא העתיד", מסביר ד"ר רוקמן. "כמו בכל העולם, גם בארץ ישנן חברות שעוסקות בתחום הטכנולוגיות החדשות של סוללות ותאי דלק, ולשם כך הן זקוקות למהנדסי כימיה מצוינים".

על מנת לקבל כלים לתכנן, לתפעל ולהעריך כלכלית פרויקטים חדשים, מקבלים הסטודנטים פרויקט תכנוני גדול בשנת הלימודים הרביעית והאחרונה. השנה, לדוגמה, הם מתכננים מפעל להמרת גז טבעי למתנול. זהו חומר גלם נדרש בתעשייה הכימית, שיכול לתפקד גם כתחליף דלק נוזלי. "במקום למכור את הגז הטבעי בזול, ניתן להפוך אותו לחומר חכם ולמכור אותו לתעשייה עתירת ידע במחיר גבוה יותר, ובכך להגדיל את הייצור המקומי, לספק מקומות עבודה בפריפריה ולהכניס מאות מיליוני דולרים בשנה לקופת המדינה. ,. זוהי בדיוק החשיבה שאנו רוצים שהבוגרים שלנו יסגלו", אומר ד"ר רוקמן. 

אם היינו צריכים לתאר את התואר בהנדסה כימית בשלוש מילים, היינו אומרים שהוא 'ממעבדה ועד תעשייה'. כתחום שמשלב כימיה, מתמטיקה, פיזיקה ומחשוב - ההנדסה הכימית היא הסיירת של מקצועות ההנדסה.

"לכל התארים בהנדסה יש בסיס זהה, אשר נותן כלים ויכולת להסתכל על העולם מהעיניים של מהנדס, אבל הנדסה כימית היא תחום מאוד מעשי", אומר מיקי לוי, בוגר התואר הראשון בהנדסה כימית בשנקר והיום מנכ"ל חברת הזנק. "הנדסה כימית היא אולי יותר קשה, אבל גם הרבה יותר מעניינת", הוא מוסיף.

ההנדסה הכימית היא עולם עשיר ומקצוע רחב ורב-תחומי. היא עוסקת בהבנת חומרים ותהליכים, ומקנה ידע טכנולוגי עמוק, לא רק בכימיה. לימודי הנדסה כימית מתאימים לאנשים הרוצים להשתלב בתעשיית ההיי-טק ובמפעלי ייצור, ולעסוק בתכנון מוצרים, באופטימיזציה של תהליכי ייצור ושיווק לחומרי גלם המפותחים במעבדה. בשונה מהכימיה המדעית, הנדסה כימית היא מקצוע תעשייתי, ובוגרי התואר עוסקים בתרגום פיתוחי מעבדה לייעול תהליכי ייצור ולהפקת מוצרים נושאי רווח. הסטודנטים לומדים במסגרת התואר הראשון ייצור תעשייתי ושיווק החל משלב הרעיון, דרך יצירת האב-טיפוס ועד המוצר. 

"אין הרבה תארים ראשונים שמאפשרים לבוגרים שלהם לתכנן משהו מהראש ולהוציא לפועל את הרעיון לכדי מוצר של ממש, אולי חוץ מהנדסת תוכנה", מציין רפי סניטקוף, סטודנט שנה ד'  מצטיין של התואר בהנדסה כימית בשנקר. "בהנדסה כימית מכשירים אותנו לתכנן מערכת כימית עם הרבה ריאקטורים, לעשות אינטגרציה, לשנות תהליכים וליצור את המוצר הרווחי ביותר לחברה. זה שיהיה הכי טוב, אבל גם הכי זול לייצור. זהו תואר מעניין, רחב מאוד, שנותן הבנה מערכתית, ואני חושב שהרווחתי הרבה יותר ממי שלמד רק כימיה. אני רואה סביבי בוגרים של התואר בהנדסה כימית, שבגיל 30 כבר מתכננים מוצרים ומנהלים צוותים עם תואר ראשון בלבד". 

בד בבד עם האטרקטיביות של המכוניות החשמליות, ניצבת גם הננו-רפואה, תחום חדשני המצריך מהנדסי כימיה. מרבית הפיתוחים הביו-רפואיים החדשים נעשים היום במסגרת סטארטאפים של מוצרי פארמה וקוסמטיקה. אלו נשענים על פיתוח וחקירה של מערכות מתקדמות להובלת תרופות באמצעות ננו-חלקיקים, ננו-קפסולות, מיניאמולסיות וליפוזומים בתחום הננו-רפואה והדרמוקוסמטיקה.

ערוכים לעולם התעסוקה, המחקר והיזמות

הקשר של שנקר עם התעשייה תמיד היה הדוק, אך בשנים האחרונות חוזקו הקשרים אף יותר. בכירי התעשייה תומכים כיום במחלקה באמצעות מלגות, מחקרים משותפים ומעורבות בפרויקטי הגמר. בנוסף, על מנת שהסטודנטים יהיו ערוכים בצורה הטובה ביותר לעולם התעסוקה, המחקר והיזמות של היום, בשנקר מציידים אותם בכלים מדעיים, הנדסיים ובלימודים מעשיים: מעבדות מתקדמות לכימיה, סדנאות להנדסה כימית והנדסת סביבה, פרויקטים מחקריים ותכנוניים וביקורים במפעלי תעשייה מובילים. 

"התואר בשנקר משלב גישה מעשית לתואר ויותר מחוברת לתעשייה. המרצים מגיעים גם מהאקדמיה וגם מהתעשייה וממפעלים, מה שנותן זווית מעשית ומעניינת על העולם הזה", אומר מיקי לוי. הוא מוסיף ש"יש לי יותר כלים להתמודד עם דילמות ובעיות מקצועיות שנתקלים בהן לאורך הקריירה לעומת קולגות שלמדו מנהל עסקים או תחומי הנדסה אחרים. לצד היתרונות האלה, הנדסת כימיה היא פקולטה משפחתית, בה כולם מכירים את כולם ומקבלים יחס של בית".

אם בעבר השיקול העיקרי בבחירת המקצוע הנלמד היה עניין אישי או נטיית לב, הרי שכיום לא ניתן להתעלם מהחשיבות של הבטחת העתיד התעסוקתי והכלכלי. "התואר בהנדסה כימית מקנה תשתית רחבה מאוד לאפשרויות תעסוקה", אומר ד"ר יואב רוקמן, ומסביר: "מהנדס כימי מבין לעומק תהליכים שונים, ויכול לפתח תהליכים בכל מיני תחומים, מכימיה קלאסית, דרך פרמקולוגיה, מזון, תעשיות אנרגיה, איכות הסביבה ועד לסטראטאפים, מעבדות מחקר וחברות ענק כמו טבע, כי"ל ובז"ן.

מהנדסי כימיה משתלבים בעבודה בספקטרום רחב הדורש לא רק השכלה מתאימה, אלא גם יכולות וכלים לניהול צוותים. אלו אנשים מולטידיסציפלינריים באופיים, אשר נדרשים לאינטגרציה ועבודה מול הרבה גורמים. אופי העבודה מפתח את יכולות הניהול, לכן הם הופכים תוך שנים בודדות למנהלים ומגיעים לעמדות מפתח ללא צורך בתואר נוסף בניהול או בתואר שני".

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים