כלכליסט: עמית טריינין הפך את המשפטים שהושמעו בבית הילדים בקיבוץ לתערוכה

"בלילה יש הורים שהופכים למפלצות". "אם לא תפסיקו לדבר אני אחתוך לכם ת'לשון עם סכין". "אצלנו בנים לא בוכים". אלה רק כמה מהמשפטים שמופיעים בתחתית הכריות המקושטות באיורים נאיביים וחמודים להפליא של עמית טריינין, שיוצגו מיום חמישי הקרוב (עד 1.12) בתערוכה "מפגש משפחתי" במוזיאון יפו העתיקה. את המשפטים הללו אסף טריינין מהחוויה שלו בבית הילדים בקיבוץ בית ניר ושל יוצאי קיבוץ נוספים, בוגרי שיטת הלינה המשותפת. "היה לי ברור שצריך להיות טוויסט במפגש בין האיור למשפט. הצופה צריך לחוות דיסוננס", הוא מסביר.

"לינה משותפת היא חוויה מורכבת", מספר טריינין. "זו שיטה עיוורת, שראתה בכך פתרון הרבה יותר טוב, אבל לנו היתה איזו תחושה שהופקרנו. זו אולי מילה גדולה מדי, אבל כילד ההרגשה היתה שאתה לבד בלילה, ואם אתה במצוקה אתה צריך לחכות בסבלנות עד שמישהו יגיע. משהו בשיטה לא ראה את הצורך של הילד להיות עם ההורים שלו כדבר ראשון".

הרעיון לפרויקט צץ במוחו של טריינין בעקבות משימת "עיסוק בזיכרון" שניתנה לו במסגרת לימודי התואר השני שלו בעיצוב בשנקר. "מצאתי את עצמי חוזר לילדות בקיבוץ. התחלתי מהחוויה הפרטית שלי, ממשפטים שנאמרו לי, אבל המשכתי לתחקיר רחב יותר, ובעקבותיו שילבתי בעבודה משפטים שנאמרו לילדים גם בקיבוצים אחרים".

בראש העמוד: איור של עמית טריינין מהתערוכה

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים