תרבות חזותית בישראל: ספר חדש בהוצאה משותפת של שנקר והוצאת הקיבוץ המאוחד

מהי תרבות חזותית? מה נכלל בחקר התרבות החזותית, בעולם בכלל ובישראל בפרט? לראשונה בעברית, הספר תרבות חזותית בישראל נדרש לנושאים אלה, תוך התייחסות ביקורתית לשינויים תרבותיים, כלכליים ופוליטיים שעוברת החברה הישראלית. ציורים ובניינים, מוזיאונים וארכיונים, סרטים וכרזות, בולים וגלויות, תצלומים, תהלוכות, תערוכות ואפילו מכוניות, שעוצבו בישראל והתקבלו זה כבר כחלק בלתי נפרד וכמו־טבעי של המרחב המקומי, מוצגים ב־21 מאמרי הספר לצפייה ביקורתית מחודשת. כן נכלל בספר תיק עבודות של אמניות מקומיות עכשוויות, המציבות שאלות בנוגע לסדר החזותי וליכולתן לחתור תחתיו.

הספר, בעריכת ד"ר סיון רג'ואן שטאנג וד"ר נועה חזן, יוצא לאור במסגרת סדרת ספרי העיצוב של היחידה ללימודי תרבות בשנקר והוצאת הקיבוץ המאוחד בעריכת ד"ר מיכל גל וגיורא רוזן. הוא עוצב על ידי דקל בוברוב, ראש המחלקה לתקשורת חזותית, ומציג מאת חוקרים וחוקרות ידועים כגון פרופ' אריאלה אזולאי, פרופ' רז יוסף וד"ר אורלי לובין לצד אמנים ופעילים שונים כמו לארי אברמסון, שולה קשת, אניסה אשקר ורועי חפץ. נושאי המאמרים מגוונים ועוסקים בין היתר בסוגיות של ציונות, מגדר, עיצוב, יהדות וחברה.

"תרבות חזותית בישראל מנכיח את הבינתחומיות של שדה הידע, מערער על תצורות אקדמיות מסורתיות ופותח אופקים חדשים לקורא/ת העברית" אומרת אלה שוחט, פרופסור ללימודי תרבות באוניברסיטת ניו יורק ומוסיפה כי "המאמרים השונים בספר חושפים את הממד השרירותי שבארגונם המוסדי של דימויים, אובייקטים וארכיונים. תוך שהם נעים בין עבר והווה, המאמרים מפענחים היבטים שונים של המעשה הקולוניאלי והשיח הלאומי ומנתחים את השלכותיהם על המבט הציוני, על פוליטיקת ייצוג המרחב של ישראל/פלסטין, על הספֶרה המזרחית הפרטית והציבורית ועל הגוף המוגזע, הממוגדר והמסומן כקווירי."

ניתן לרכוש את הספר באתר הוצאת הקיבוץ המאוחד ובחנויות נבחרות.

בראש העמוד: אניסה אשקר, אלופה 1 (מוחמד עלי), 2004, צילום צבע, גודל משתנה, באדיבות האמנית 

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים