מהסטודיו לסטודיולו: כנס חגיגי לרגל השקת השם החדש של היחידה להיסטוריה ופילוסופיה של האמנות, העיצוב והטכנולוגיה

15/11/18 9:30 - 20:00 אודיטוריום גד ואתי פרופר // אנה פרנק 12, רמת-גן

בתקופת הרנסנס האיטלקי שיקף הסטודיולו את הפעילות האינטלקטואלית ותחומי העניין של בעליו. בתוך החלל האינטימי של הסטודיולו, האציל ההומניסט ריכז, למד וחקר את האוסף יקר הערך שלו.  אוסף זה הורכב מיצירות אמנות, פריטים מהטבע, מכשירים מדעיים, חפצים מעשה ידי אדם וספרים בנושאים שונים. חללי הסטודיולו, מהם התפתחו חדרי הפלאות והמוזיאונים, העניקו לחפצי האומנות (craft) נופך אינטלקטואלי שהפכו אותם מחפצי מותרות וסמל סטטוס לסימנים של לימוד, ידע וחוכמה.

הכנס לרגל השקת השם החדש של היחידה להיסטוריה ופילוסופיה של האמנות, העיצוב והטכנולוגיה מאמץ את העקרונות העומדים בבסיסו של הסטודיולו הרנסנסי כדי לאפיין את המחקר העכשווי שמובילים מרצי היחידה שירצו בכנס על נושאים כגון הפיכת חפצים למפגנים של ידע ולחוכמה, הכלאות ויחסי גומלין בין טבע, אמנות ומדע, סוגיות של מיון וארגון ומופעים בלתי שגרתיים של הגוף האנושי. הכנס מדגיש את מקומו של המחקר הבינתחומי בשנקר על-ידי התוויית הזיקה בין הסטודיו בו נעשית היצירה לסטודיולו בו היצירה מוצגת, מוערכת ונחקרת. נושא הכנס משקף את ההיגיון שהניע את שינוי שמה של היחידה ללימודי תרבות ליחידה להיסטוריה ופילוסופיה של העיצוב, האמנות והטכנולוגיה. השם החדש הינו ארוך יותר אך מדויק ובעל משמעות עמוקה המצביעה על לימוד ומחקר של התחומים הרלוונטיים לשנקר, עיצוב, אמנות וטכנולוגיה, מתוך שתי נקודות מבט: היסטורית ופילוסופית. בין ההרצאות: ד"ר יונתן ונטורה על עיצוב חברתי, צילה חסין על האינטרנט של הדברים (IoT), ד"ר פבלו אוטין על טרנספורמציה של גיבורי על בשנות ה-70, ד"ר חנה פרוינד-שרתוק על אמנות גוף רדיקלית ועוד רבים נוספים.

כחלק מהכנס יתארח בשנקר פרופ׳ פרידר נאקה (Prof. Frieder Nake) ויישא את הרצאת המפתח בכנס. פרופ׳ נאקה הוא מתמטיקאי, מדען מחשבים ומחלוצי האמנות דיגיטלית - תערוכתו הראשונה של נאקה הוצגה בגלריה  Wendelin Niedlich בשטוטגארט, גרמניה בשנת 1965 והייתה תערוכת האמנות השנייה בהיסטוריה שבהפקתה נעשה שימוש במחשב. בשנת 1970 ייצג נאקה את גרמניה בביאנלה בוונציה ומאז הציג מספר רב של תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות. עבודותיו נמצאות באוסף המוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק (MoMA), אוסף מוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון ובאינספור אוספים נוספים כמו גם בשלל פרסומים עיוניים ומוזיאליים בנושאי אמנות דיגיטלית, אמנות אלגוריתמית ואמנות קונספטואלית. 

מאז שנת 1972 מכהן פרידר נאקה כפרופסור לגרפיקה אינטראקטיבית ממוחשבת במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת ברמן גרמניה. בד בבד הוא משמש גם כפרופ׳ באקדמיה לאמנות של ברמן. נאקה הוא הזוכה הראשון של התחרות לאמנות דיגיטלית ואוטומציה בשנת 1996 ובשנת 1997 זכה בפרס Berninghausen Award למצוינות בחדשנות בחינוך. ספרו  Ästhetik als Informationsverarbeitung (1974) נחשב לאחד מהספרים הראשונים החוקרים את הקשר בין אסתטיקה, מחשוב ותיאוריות מידע בשדה המחקר של המדיה הדיגיטלית. עבודתו המחקרית הפורה כוללת גם מספר רב של מאמרים ידועים ומעוררי מחלוקת בנושאים של שוויון חברתי, טכנולוגיה ואינטליגנציה מלאכותית.

09:30-10:00 התכנסות 
10:00-10:30

דברי פתיחה: 

פרופ' יעל מוריה, דיקנית הפקולטה לעיצוב ולאמנות

ד"ר ינאי טויסטר, ראש היחידה להיסטוריה ופילוסופיה של האמנות, העיצוב והטכנולוגיה

ד"ר גיא טל, היחידה להיסטוריה ופילוסופיה של האמנות, העיצוב והטכנולוגיה

10:30-12:15 מושב ראשון בין חפץ, ידע וחוכמה
יו''ר: פרופ' עודד היילברונר
רפרוף מובנה ומעקב חי: זוג ניסיונות בכלים פדגוגיים דיגיטליים
ד"ר שחר פרדי כסלו
עיצוב חברתי והשילוב בין היסטוריה, תיאוריה ופרקטיקה
ד"ר יונתן ונטורה
טבע דומם, מידע חי (חפצים שאוגרים ידע על הבעלים שלהם.)
גב' צילה חסין
12:15-13:30 ארוחת צהריים
13:30-15:15 מושב שני | המוזר והמופלא: שניים באחד  
יו"ר: ד"ר מיכל גל

אפקטים של טרנספורמציה בסדרות וסרטי גיבורי על בשנות ה-70​
ד"ר פבלו אוטין

ייצוגים של אלימות נשית וחפצים יום יומיים באתונה הקלאסית​
ד"ר יעל יונג

כיסא אקסום: המצאת מסורת צורנית כמקרה מבחן של עיצוב סִיפִּי (לימינואידי)
ד"ר דיויד גוס

15:15-15:30  הפסקת קפה
15:30-17:15 מושב שלישי | מעבר לאנטומיה: הגוף, מהפנים לחוץ
יו"ר: מר יונתן אמיר

פגיעה עצמית באמנות גוף רדיקלית​
ד"ר חנה פרוינד-שרתוק

פצעים, מלנכוליה והגוף הנוזלי
ד"ר אסף קרבס
הגוף שמאחורי הבגד, או: מה לבש השטן לדייט במאה השלוש-עשרה?
ד"ר נעמה שולמן
18:00 הרצאת מפתח: פרופ׳ פרידר נאקה (Prof. Frieder Nake)
מתקיימת באודיוטוריום 2000, בנין מיטשל

​בראש העמוד: 1965 ,Hommage à Paul Klee, 13/9/65 Nr.2 Frieder Nake, 

 

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים