צהריים בשנקר: הצלם מיכה בר-עם יספר על עבודתו

27/1/15 12:15 - 13:45 אודיטוריום 2000: בניין מיטשל, ידע-עם 8, רמת-גן

למעלה מ-50 שנה יוצר ופועל מיכה בר-עם - מבכירי הצלמים בישראל, שתיעד כמה מהאירועים המכוננים בתולדות המדינה, בהם: כניסת הצנחנים להר-הבית במלחמת ששת הימים, משפט אייכמן ושדה הקרב של מלחמת יום הכיפורים.

בר-עם מרבה לעסוק בסכסוך הישראלי-ערבי המתמשך, תוך בחינת השלכותיו ותוצאותיו ומיקוד המבט לפנים משני צדי המתרס. עבודותיו הוצגו בתערוכות רבות בגלריות ובמוזיאונים מובילים בארץ ובעולם, בין היתר במוזיאון לאמנות מודרנית (MoMa) בניו-יורק, מוזיאון לדוויג בקלן, מוזיאון סקירבול בלוס-אנג'לס, מוזיאון תל-אביב לאמנות ומוזיאון ישראל בירושלים.

במסגרת סדרת ההרצאות "צהריים בשנקר" יספר בר-עם על עבודתו ועל שפת הצילום הייחודית שגיבש במהלך השנים, כמו גם על תפיסותיו בנוגע לתיעוד ולזיכרון.

גולדה מאיר במטוס של חיל האוויר בטיסה לסיני (צילום של בר-עם משנת 1970)

"אימצתי את המצלמה כאמצעי לאיסוף עובדות", כתב בר-עם בספרו "המלחמה האחרונה" וציין כי "אף שבכל תצלום יש מהתיעוד, גם התצלום הישיר אינו מסמך יבש או תמים, נקי מפניות. מעשה הצילום הוא פרי מכלול נסיבות ושיקולים: לעולם קטוע, סלקטיבי, מותנה בברירת הנושא, בזווית הצילום".

בשנת 2000 הוענק לבר-עם פרס ישראל לאור הישגיו הבינלאומיים יוצאי הדופן, עליהם כתבו חברי הוועדה כי "עבודתו מבטאת את התרבות הישראלית לעומקה כתרבות בעלת אתגרים רוחניים ואנושיים ובכך הוא תורם להבנה מעמיקה של החיים בישראל".

בר-עם הקים את המחלקה לצילום של מוזיאון תל-אביב לאמנות ושימש כאוצר ראשי שלה כ-15 שנה והוא חבר פעיל בסוכנות הצלמים הבינלאומית היוקרתית Magnum.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים