צהריים בשנקר: ד"ר ארי קטורזה בעקבות מהפכת הרוק הישראלי של אריק איינשטיין ושלום חנוך

25/3/14 12:30 - 13:45 אודיטוריום 2000: בניין מיטשל, ידע-עם 8, רמת-גן

האלבומים "פוזי", "שבלול" ו"פלסטלינה" - שהקליטו אריק איינשטיין ושלום חנוך ביחד ולחוד - מסמלים את העידן בו עבר השיר הישראלי מהפכה של ממש: הצלילים, המילים והאווירה ספגו מתרבות הצעירים של הסיקסטיז וייצגו דימוי של ישראלי חדש.

ד"ר ארי קטורזה - מומחה למוזיקה ותרבות פופולארית, גיטריסט, מלחין ומפיק - יתארח בסדרת ההרצאות "צהריים בשנקר" ויספר על היצירות שחוללו תפנית במוזיקה הישראלית בין השנים 1971-1969.

בשנת 1969 הוציא אריק איינשטיין את האלבום "פוזי", שסימן את הולדת הרוק הישראלי: הטקסטים הייחודיים, הלחנים המורכבים והחדשניים וההפקה יוצאת הדופן הפכו אותו לאבן דרך חסרת תקדים בתרבות הישראלית.

שנה לאחר מכן הקליט יחד עם שלום חנוך את האלבום "שבלול", שליווה את הסרט של חבורת "לול" המיתולוגית ואת "פלסטלינה".  שלישיית אלבומי מופת אלו מסמלים את דמותו של הישראלי החדש, שספג אסתטיקה אלטרנטיבית ברוח הסיקסטיז. 

קטורזה יספר על המהפכה שהובילו איינשטיין ושלום, תוך התייחסות לנקודות הציון בתקופה המסעירה ביותר בתולדות המוזיקה הישראלית ובחינת הגורמים שאפשרו זאת ברגע זה בהיסטוריה של התרבות המקומית.

ד"ר קטורזה השלים את לימודי הדוקטורט שלו באוניברסיטה העברית בירושלים במחקר שעסק בהיסטוריה אמריקנית, לימודי תרבות ומוזיקה פופולרית.

בשנת 2004 הוציא את האלבום "סודות בחדרי מדרגות", מאז הפיק מוזיקלית מספר רב של של אלבומים, בהם את "מתוק ומר" של אייל שכטר, "זהב" של שרון הולצמן (יוצאי "אבטיפוס") ואלבומים וסינגלים של יוצרים צעירים ומוכשרים.

לצד מאמרים אקדמאיים שפרסם בתחום, ערך במשך 8 שנים את מגזין המוזיקה של אתר YNET וכתב אינספור מאמרים וטורים על מוזיקה ותרבות. בשנת 2012 יצא לאור ספרו "המחר לעולם אינו יודע", העוסק בהיסטוריה של הרוק. בין שאר עיסוקיו הוא מרצה בבית הספר לג'אז ומוזיקה בת-זמננו "רימון" אודות כתיבת שירים, ההיסטוריה של המוזיקה, מוזיקה וטכנולוגיה, הפקה מוזיקלית ועוד.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים