לארי אברסמון: "לך לך" - תערוכה חדשה

23/3/21 10:00 גלריה גורדון - הזרם 5, תל אביב

שנת הקורונה והמחאות נגד הממשלה הניבה בסטודיו של לארי אברמסון, מרצה בכיר בבית הספר לאמנות רב-תחומית בשנקר, שתי סדרות של עבודות חדשות, אותן אנו שמחים להציג לציבור ביום הבחירות.

בסדרה הראשונה ממקד אברמסון את מבטו במרחב האינטימי של  ה"מקום הקטן" – אותה סוכת גפנים ממשית ומטפורית המופיעה לפרקים ביצירתו, משל לחלום של מנוחה ונחלה, כמו גם לשברו של החלום. אברמסון מכנה סדרה זו "גפנו", כהד לפסוק המקראי "וישבו איש תחת גפנו ותחת תאנתו ואין מחריד". אצל הנביא מיכה פסוק זה מופיע כהמשך ישיר לפסוק "וכתתו חרבותיהם לאתים וחניתותיהם למזמרות, לא ישאו גוי אל גוי חרב ולא ילמדון עוד מלחמה", אך בציוריו של אברמסון נדמה שהאוטופיה תמיד מאוימת, וכי חלום המנוחה מפורק לגורמים וחלקיו מרחפים באויר: שברי סוכה, צלליות של גפן ואשכולות ענבים, ורק חרקים מתבוננים בתימהון בחלום ובשברו.

בסדרה השנייה אברמסון עובר אל "המקום הגדול" – אל הפרהסיה, אל כיכר העיר והמחאה הפוליטית המתרחשת בה. ההפגנות נגד נתניהו וממשלתו התאפיינו בתופעה נרחבת של שלטי מחאה ספונטניים ואישיים, אשר הוכנו בבית בידי המפגינים והונפו בראש חוצות. הציורים החדשים של אברמסון אף הם מעין שלטים, אשר הוכנו במרחב הפרטי של הסטודיו ומונפים עתה, בתערוכה זו, בפרהסיה. בעבודותיו אלה אימץ אברמסון את השפה הגרפית הישירה של שלט המחאה, והגדיל אל תוך ציוריו טקסטים שנראו בהפגנות, כמו גם טקסטים שהאמן היה רוצה לראות בהפגנות, כגון: "איני יכול עוד", "הצילו הצילו" ו"אין לי אויר". את המילה "לך", שהפכה לאייקון של תנועת המחאה, מכפיל אברמסון בעבודותיו והופך לתיבה "לך לך", המרחיבה את המשמעויות האפשריות של הצירוף המילולי. הטקסטים בציורי השלטים של אברמסון מצוירים בשחור-לבן גרפי וחריף, אליהם הוא מצרף צורות צבעוניות שמקורן בשפת הציור של האוונגרד הרוסי המוקדם – שפה שביקשה לייצג את העולם החדש והאוטופי שבפתח, עולם שרק את שרידיו ושבריו אנו מכירים היום.

התערוכה תוצג בגלריה גורדון - רחוב הזרם 5, תל אביב. שעות פתיחה: שני-חמישי 11:00-18:00 / שישי 10:00-14:00  / שבת 10:00-13:00

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים