לשחזר טקס, לספר טקסטיל: סטודנטים לעיצוב טקסטיל יצרו אובייקטים אישיים בעקבות מסורת אריגת השטיחים

26/10/14 19:00 - 15/11/14 20:00 גלריה "לורבר": בנין מיטשל, ידע-עם 8, רמת-גן

בימים עברו נחשבה אריגת שטיחים לעבודת אמנות של ממש, בה הושקעו מחשבה, יצירתיות, זמן ודייקנות. יהודי התפוצות נהגו להטביע בהם מוטיבים מסורתיים במטרה לשמר אותם בגלות, ובהתאמה - התוצרים המרהיבים והמוקפדים הוענקו כמתנות חתונה לכלות. בחלוף השנים כמעט ונעלמה מהעולם מלאכת מחשבת זאת, עימה גם השיטות הייחודיות שפותחו במהלך הדורות.

סטודנטים מהמחלקה לעיצוב טקסטיל יצאו למסע בעקבות אותם שטיחים מסורתיים ויצרו בהשראתם מגוון יצירות ייחודיות.

במסגרת שיתוף פעולה עם חברת "אחים עיני", המתמחת בשחזור ובשימור שטיחים עתיקים, הם למדו להכיר ולהבין באופן מעמיק כל חוט, צבע וחומר אתו עובדים. במפגשים עם בעלי המלאכה המקצועיים הם זכו בידע רב-ערך אודות תהליכי שיחזור עדינים של רקמות, צביעת חוטים בחומרים טבעיים, "ריפוי" טקסטילים היסטוריים ועוד טכניקות שכמעט ואבדו מהעולם.

בסופו של התהליך הלימודי  והמחקרי יצר כל אחד מהסטודנטים פרויקט אישי המקיים שיח בין מסורות העבר, שפת הטקס היהודית-מסורתית והסיפור המשפחתי שלו. העבודות השונות חושפות מגוון מרשים של פרשנויות לעולם השטיחים: החל מטלית ארוגה בטכניקה ייחודית, דרך תכריכים למת ועד תכשיטי אופנה ואובייקטים אמנותיים.

חברת "אחים עיני" נוסדה לפני למעלה מ-60 שנה על-ידי מנשה עיני, וכיום בניו ארז ורוני ממשיכים את דרכו. "גדלנו לתוך העסק ולמדנו ממנו את כל הסודות, הידע, המסירות ואהבה האדירה למקצוע הייחודי", מספר ארז המנכ"ל ומוסיף כי "החזון שלנו הוא לחנך את הדורות הבאים להעריך את האריגה והשטיחים, את יופיים ואת עיצובם ולראות כיצד עולם שלם נפרש מאחורי כל חוט".

השקת התערוכה במתחם המפעל בלוד זכתה לשבחים רבים וכעת ישנה הזדמנות להתרשם ממנה בגלריה של שנקר!

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>