פנזינים בכפייה: תערוכת כתבי-עת מאולתרים של סטודנטים מהמחלקה לאמנות רב-תחומית

20/11/14 13:30 - 4/12/14 20:00 בנין עלית: ז'בוטינסקי 8, רמת-גן

בשנת 1940 הגה ראס צ'אובנט האמריקני - אלוף שחמט וחובב ספרות מדע בדיוני - את המונח "פנזין": הלחם של המילים "מעריץ" (Fan) ומגזין (Zine). כתבי העת המאולתרים, שהחלו לצוץ באותה תקופה, נוצרו באמצעים זולים ופשוטים כתגובת-נגד לתקשורת הממוסדת והיוו אמצעי ביטוי מיידי ובועט של קבוצות שוליים תרבותיות.

הפנזינים משלבים בין תכנים חזותיים וטקסטואליים א-מקצועיים במופגן, ללא מחוייבות לשיטה רציפה ואחדותית. ברוח תפיסה זאת הם מתקיימים ופועלים במרחבים מחתרתיים המאופיינים בסגנון אנטי-ממסדי ובאסתטיקה "דיסלקטית״ ושואפים לחמוק מהרדאר של ה"תרבות הגבוהה".

בשיאו של העידן המקוון של ימינו, המעורר שאלות אודות מקומו ומעמדו של עולם הדפוס, יצרו והפיקו סטודנטים מהמחלקה לאמנות רב-תחומית פנזינים מקוריים המוצגים בתערוכה "פנזינים בכפייה".

במסגרת לימודיהם בסדנאות ההדפס המחלקתיות, התוודעו הסטודנטים לגישות מסורתיות ועכשוויות בתחום: מדפוסי הבלט והשקע העתיקים, דרך טכנולוגיית הזירוקס ועד לדיגיטליזציה של ימינו.

פרויקט הפנזינים - אותו הנחו מתי הראל, מאיה אטון ואורית חופשי - אפשר לסטודנטים חופש יצירתי ואמנותי מלא, שהחל באיסוף נתונים ויצירת דימויים, הוביל לכתיבה ועריכה והסתיים בעיצוב הכריכה.

על אף שהפנזינים המוצגים בתערוכה נוצרו מתוך "הזמנה אקדמית", תוכנם היה חופשי לחלוטין והם משקפים מגוון רחב של הקשרים רלוונטיים: חברתיים, פוליטיים, אישיים, אנטי-ממסדיים ועוד.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>