סטודנטים לעיצוב קרמי חוזרים למקורות

30/3/12 13:01 - 19/4/12 13:01 גלריה לורבר

הסטודנטים לעיצוב קרמי במחלקה לעיצוב תעשייתי ב"שנקר" יוצאים מהמעבדות הדיגיטליות וחוזרים לעבוד עם צורה וחומר: בתערוכה הייחודית "ניסוי כלים" יוצגו עבודות מרתקות המשלבות בין מסורת לקידמה, בין עיצוב ואמנות, בין תרבות וערכים. בואו להתרשם מיצירות חוצות גבולות, בין ה-19/04-30/03 (גלריה לורבר ב"שנקר", רחוב ידע-עם 8, רמת-גן)

עבודות קרמיות עכשוויות משלבות בין שפת העיצוב, תהליכי עבודה מסורתיים ושימוש בטכנולוגיות חדשות. הן נעות בתפר שבין עיצוב לאמנות, מבקשות לרדת לעומקם של הרגלים תרבותיים, לבחון ערכים אנושיים ולצקת אותם אל תוך המוצר.

מאקווריום עם מדרגות מילוט עד למלחיה ופלפליה מורבידיים במיוחד: בתערוכה "ניסוי כלים" יציגו סטודנטים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי את פירות עבודתם מקורס עיצוב קרמי, במהלכו פגשו את שיטות הייצור המסורתיות, הרווחות מימי המהפכה התעשייתית במאה ה-19 עד לזמננו.

 "על מנת לעצב בחומר הקרמי, יש להבין את טבעו ותכונותיו ואת תהליכי העבודה בו", מספרת רוית לצר, אוצרת התערוכה ומרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי. לדבריה, "בשנים האחרונות מופנים משאבים רבים באקדמיות לפיתוח וקיום מעבדות דיגיטליות על חשבון סדנאות שונות, כך שסטודנטים ומעצבים רבים עברו לשימוש בלעדי באמצעי עיצוב דיגיטלים ואיבדו מערך שלם של ידע חומרי".

מחפצים בעלי זיקה ישראלית עד לכלים ארכיטקטונים ואובייקטים תרבותיים: הסטודנטים לעיצוב קרמי ניצלו את הידע הטכני הנרכש ואת המסגרת התיאורטית שקיבלו להבעת עמדה, אמירה אישית, העלאת שאלות וציטוטים ממקורות השראה שונים. בהתאמה, התוצרים שהתקבלו הם בעלי ערך עיצובי, המשקף את עולמם הפנימי ואת תחומי העניין שלהם בתוך הקשרים מקומיים, חברתיים ותרבותיים. 

הקורס "עיצוב קרמי" הוא בין היחידים בלימודי העיצוב התעשייתי בו הסטודנטים מתנסים ופועלים לא רק עם תוכנות תלת-ממד וחומרים ממודלים, אלא עם תהליך עיצוב וייצור חומרי שלם: מעיצוב ופיתוח רעיון, דרך בניית מודלים מחומרים שונים, יצירת תבניות גבס רב פעמיות, יציקות קרמיות, טיפול בפני השטח ושריפת היציקות ועד למוצר המוגמר.

חוסר נאמנותם של המעצבים התעשייתיים לחומר מסוים מביא עימו נקודת מבט ושפה צורנית חדשות ובלתי תלויות בהגדרות הקרמיות המסורתיות. השימוש בתוכנות תלת-ממד מציב אתגרים חדשים בתחום העיצוב הקרמי, אך עם זאת אינו מייתר את הצורך במידול "וירטואלי" ובהבנה חומרית נרחבת להשלמת העיצוב ולחיבור חכם בין יתרונות התוכנות למיומנותו החומרית של המעצב. 

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>