קליגרפיה ולינגוויסטיקה יפנית בשנקר

29/12/09 12:30 אודיטוריום 2000

בסוף חודש דצמבר 2009 יבקר בשנקר פרופ' האגיהרה מאוניברסיטת Komazawa שבטוקיו. האגיהרה המתמחה בקליגרפיה, לינגוויסטיקה יפנית וספרות יפנית עתיקה, מגיע ארצה במימון "קרן יפן" ובסיוע שגרירות יפן בישראל ואגודת הידידות ישראל יפן בראשות אדריכל אריה קוץ.

בין התאריכים ה – 28-30 לדצמבר 2009, יעביר פרופסור האגיהרה סדנא על קליגרפיה כהיבט של עיצוב, בסדנא ישתתפו סטודנטים משנה ב' במחלקה לתקשורת חזותית. מכחולים, דיו ונייר מיוחד הוטסו במיוחד עבור הסטודנטים המשתתפים בסדנא.

בנוסף ביום שלישי ב – 29 לדצמבר בשעה 12:30 , יעניק האגיהרה הרצאה בנושא, במסגרת "צהריים בשנקר". ההרצאה תתקיים בשפה היפנית ותתורגם על ידי אדריכל אריה קוץ. 

קליגרפיה הינה אחד התחומים המעניינים ביותר בתחום האמנות והעיצוב שכן היא משלבת בתוכה נגיעות משני התחומים גם יחד. הסדנא בראשותו של פרופסור האגיהרה, צפויה להיות מרתקת במיוחד, עקב הרקע המיוחד של האורח, שנחשב מומחה בתחום ומגיע אל הקליגרפיה מתוך מחקר מעמיק וארוך שנים של הספרות היפנית ומילונים יפנים עתיקים.

הגיארה, כומר בודהיסטי בהכשרתו אשר גדל במקדש מתאר את תפישתו את הנושא במלים הבאות: "עולם זר הופך מוכר מתוך מפגש עם אנשים; לגעת, לראות, לשמוע ,להתנסות, לתעד, לחקור וללמוד את החומרים מסביבך. יחסים בין מילונים לאנשים מתחילים מכאן. התפישה הבסיסית לעריכתו של מילון מצויה ב"חיפוש של מילה" . אנחנו יכולים ללמוד מלים חיות מתוך מחקר של מילונים. "

איציק רנרט, ראש המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר מוסר כי: "המפגש בין הסטודנטים, ששפתם היא שפת אות הגופן המוקלדת, ומאחוריהם אלפי שנים של כתיבת סת"ם בשפה שמית עתיקה ואלפביתית הנכתבת מימין לשמאל, לבין נציגה של אמנות הקליגרפיה של תרבות עתיקה אחרת ושונה לחלוטין, הכותבת-מציירת בסימנים ומלמעלה למטה, הוא מפגש טעון סקרנות של היכרות עם הזר האולטימטיבי אך גם המוכר. הגשר עליו יפגשו הוא גשר האמנות, העיצוב, הטיפוגרפיה הקליגרפיה והסקרנות ההדדית, זהו גשר רחב דיו."
צהריים שנקר, (מפגש פתוח)
קליגרפיה
פרופסור האגיהרה
יום שלישי, ה – 29 לדצמבר 2009
בשעה 12:30
בשנקר, אודיטוריום לורבר, בנין מיטשל, רחוב ידע-עם 8, רמת גן.
ההרצאה פתוחה לקהל הרחב, ללא תשלום וללא צורך בהרשמה.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים