תערוכה: בגד גוף | על חיות בעולם האופנה

15/1/20 9:00 - 15/2/20 18:00 גלריה לורבר // ידע-עם 8, רמת-גן

בעלי  חיים, המבויתים כמו גם הפראיים, היוו מאז ומתמיד מקור והשראה ליצירה אנושית. בשל התכונות הייחודיות שלהם, עורות ופרוות היו המרכיבים הראשונים לבגדים שבני-אדם הכינו ולבשו.

לאורך ההיסטוריה השימוש בבעלי חיים לטובת כסות ועיטור הפך מצורך הישרדותי לאקט אופנתי וסמל סטטוס. יונקים, זוחלים, דגים ועופות הפכו לחומרי גלם של תעשיית האופנה, שאף הביאה להכחדתם של מינים שונים וסיכנה את קיומם של אחרים.

השימוש בבעלי חיים רבים דעך לאורך השנים כתוצאה מחקיקה, חינוך ושינוי בדעת הקהל. כיום, חומרי גלם כמו עורות ופרווה עדיין שכיחים, אך מתרבים התחליפים שמנסים לתפוס את מקומם.

במהלך השנים האחרונות המודעות לנזקים שתעשיית האופנה גורמת לסביבה הולכת ועולה, ויחד עם מודעות זו מגיעה ההבנה שמשהו חייב להשתנות.

עם תחילתו של העשור החדש כבר ברור שהדיון סביב סוגיית השימוש בחיות כחומר גלם השתנתה: פיתוחים של סוגי פלסטיק שהביאו בעבר להצלתן של חיות, הפכו לאיום כבד על סביבות מחייה טבעיות. תעשיות חקלאיות לגידול חיות ועיבוד עור הן בין המזהמות ביותר בעולם. בשנים האחרונות נעשית השקעה אדירה במיחזור חומרים ובפיתוח לקראת עתיד של אופנה בת קיימא, שתתמוך ותשמר חיות ואנשים כאחד.

התערוכה "בגד | גוף" מכילה אובייקטים המדגימים התפתחות זו, מנוצות ציפורי גן עדן משנות ה-20, תיקים עשויים שיריון של צבי ים ומעילי עור ופרווה, עד בגדים מנומרים עשויים חומרים סינטטיים משנות ה-90. 

הצגתם בחלל אחד תבחן כיצד סוגיות תרבותיות, אתיות, אקולוגיות ומגדריות השפיעו על השימוש והייצוג של חיות באופנה המערבית, כמו גם את מורכבות הקשר בין אופנה לבין בעלי החיים - מצד אחד השראה והערצה לחיות ומצד שני, שימוש בהם כחומר גלם והרס סביבת המחייה הטבעית שלהם. 

לצד אלה יוצג פרויקט בפיתוח של המרכז לחקר הטקסטיל בישראל CIRTEX Shenkar, המתבסס על מה שנחשב היום לפסולת - עורות של תעשיית הדגה ובחינת היתכנות השימוש בעתיד.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>