לחן עממי: מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב מציין 70 שנה לישראל בתערוכה מיוחדת

27/4/18 12:00 - 26/5/18 14:00 בית האמנים // אלחריזי 9, תל אביב

חגיגות ה-70 למדינת ישראל מתקרבות בקצב מסחרר ואיתן, גם מכון שנקר לחקר ותיעוד העיצוב יציין את המאורע עם תערוכה מיוחדת בשם "לחן עממי". שני מעצבים וחמש מעצבות, הפעם בתפקיד אוצרים, יציגו בבית האמנים בתל אביב עבודות שאצרו, וינסו לענות על השאלה: עיצוב בישראל או עיצוב ישראלי? התערוכה, שתתפרש על כל חללי התצוגה של בית האמנים, תציג את התחומים השונים של העיצוב המקומי ותנסה לענות על השאלה סביב נקודות מפגש שונות כמו עיצוב ודת, עיצוב וחדשנות, עיצוב ולאומיות ועוד.

האוצרים, שבמקביל לעבודתם כמעצבים פעילים עוסקים גם במחקר ובאוצרות, הופקדו על חללים שונים בבית האמנים והתבקשו להציע תשובה משלהם לשאלות שהתערוכה מבקשת לבדוק: האם יש כזה דבר בכלל עיצוב ישראלי? כיצד הוא השתנה מאז קום המדינה? עד כמה המקום שבו המעצבים פועלים משפיע על עבודתם, וכמה הם מושפעים מתהליכים גלובליים? ואיך אפשר לנסח את היסודות של שפת העיצוב המקומית?

משכית (צילום: אייל נבו)

יובל סער, ראש מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל ציין כי ״חגיגות ה־70 למדינה מהוות גם בשבילנו ציון דרך שבו אנו עוצרים לרגע כדי לבחון את הפעילות שלנו וסוגיות העולות ממנה: האם העיצוב שלנו ייחודי? האם הוא יכול להיווצר רק כאן ולא במקום אחר? האם יש בו מאפיינים של המקום ושל יושביו? והאם אפשר לדבר בכלל על עיצוב ישראלי, או שצריך לדבר על עיצוב בישראל?" והוסיף כי "התערוכה מציגה מנעד של תשובות אפשריות, רב־תחומיות ומעוררות מחשבה, ממוצגים איקוניים וממלכתיים ועד מוצגים יום־יומיים שכלל לא ייחשבו ׳מעוצבים׳ במובן הרווח של המילה״

בין המוצגים בתערוכה: ספר אקורדיון רבנים לעריסת תינוק, מגן ציצית למכונת הכביסה, חנוכיית חב״ד חד פעמית; רקמות טבע ארץ־ישראלי, סוודר צבאי שנסרג מחדש, נעלי קיפי בשילוב קריסטלים, סנדלים תנ״כיים שהלכו על המסלול בשבוע האופנה, ושמלות בהשראת הארכאולוגיות שחפרו את הארץ בתחילת המאה ה־20; 70 הצעות חדשות של מעצבים גרפיים לסמל המנורה; זרעי עגבניית שרי ״מגי״ ששווים את משקלם בזהב; ועבודות וידאו־ארט שבוחנות את הכוראוגרפיה של ענידת תכשיטים.

לחן עממי, אוצר ראשי: יובל סער. אוצרים: איה בנטור, טל אמית וליה שורץ, ליאורה רוזין ולו מוריה, נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן, נדב ברקן, בית האמנים, אלחריזי 9, תל אביב

בראש העמוד: עבודה של מיכל שפירא המשתתפת בתערוכה

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>