תכנית הלימודים במחלקה להנדסת פלסטיקה

תחומי העיסוק של הנדסת פלסטיקה ופולימרים נרחבים ביותר וכוללים היבטים שונים של עולם עשיר זה. 

כדי לבצע את התפקיד מורכב והרב-תחומי, על בוגרי התואר לעבור הכשרה ולימוד במקצועות המדעיים הבסיסיים, בהם: כימיה כללית ואורגנית, כימיה של פולימרים, פיסיקה, מתמטיקה ומיחשוב. על בסיס אלו נבנה הרובד ההנדסי, בו נכללים לימודי הנדסת תהליכי הכנה וייצור, עקרונות מעבר חום, חומר וזרימה, חוזק חומרים, תכונות חומרים (כולל חומרים קרמיים ומתכות) ותוכן מוצרים. 

הלימודים העיוניים במחלקה משולבים בעבודה מעשית בסדנאות ובמעבדות, המאפשרת התנסות בהיסטים נוספים של התחום.

המחלקה להנדסת פלסטיקה בשנקר מציעה 3 תחומי התמחות:

  1. אריזה ופלסטיקה ירוקה: תחום האריזה הוא אחד הסקטורים החשובים והמשמעותיים של שוק החומרים פלסטיים, כשהוא תופס נתח של למעלה מ-25% ממנו. הסיבה העיקרית לכך היא הצורך לשמר חומרי מזון ותרופות, כמו גם מוצרי צריכה רבים אחרים, עובדה המצריכה דרכים יעילות למיחזור האריזות, לסילוק פסולת באמצעות שיטות וטכנולוגיות להתכלות כימית וביולוגית, ולמציאות חומרי גלם שיחליפו את המקורות ההולכים ומתכלים של נפט גולמי בחומרים ממקורות טבעיים מתכלים. ​מטרת הלימודים במסלול זה היא להקנות לסטודנטים בסיס ידע רחב וכלים להבנה כוללת בתחומים רחבים, בהם: הנדסה וטכנולוגיות שונות של אריזות, פולימרים ופלסטיקה ירוקה, יישום תהליכי חדשנות ושיקולים סביבתיים בתכנון ועיצוב של מוצר, בחירת חומרים מההיבט של תוכן הנדסי פונקציונלי ושיקולים של איכות סביבה. 
  2. תכנון בחומרים פלסטיים, מוצרים, הדפסה תלת-ממדית ותבניות: תכנון המוצר, לצד תכנון הכלים, החומרים והתהליכים לייצורו, מהווה חלק בלתי נפרד מהמומחיות של מהנדסי פלסטיקה. הצלחתו של מוצר תלויה רבות בתכנון הגיאומטרי הפונקציונלי, באסתטיקה החזותית/עיצובית ובעלויות הכוללות לייצורו. בתוך כך, המעבר משלב של רעיון לשלב של ביצוע בפועל דורש תכנון מושכל המכיל את כל המרכיבים התכנוניים שנמנו. מטרת הלימודים במסלול זה היא להקנות לסטודנטים כלים תכנוניים, בהם: בסיס וידע במחשוב, לימוד ושימוש בתוכנות ייעודיות לתכנון אינטרקטיבי ולסימולציה (תכנון מוצר בתלת-ממד, תוכן מכני, תוכן תבניות וכלי עיצוב, אנליזות מבנה ועוד), עקרונות תכנון חזותי ופונקציונלי של מוצר, תוכן מוצר בראיה הנדסית, עקרונות תכנון של תבניות וכלי עיצוב, תכנון ובחירה של חומרים מהיבט הנדסי, תוכן ניתוח ובחירה של תהליכים. הלומדים במסלול זה זוכים להכשרה מקיפה בעבודת תכנון סיסטמטית במגוון רחב של אובייקטים תכנוניים, בדגש על נושאים בעלי אופי מכני ופיסיקלי/הנדסי מורכב. בתוך כך, משלבת התכנית ישומים של אסטרטגיות לבחירה אופטימלית של חומר ושל תהליך עיבוד באמצעות תוכנות מודולריות ייעודיות.
  3. הנדסת חומרים ביו-רפואיים: ההנדסה הביו-רפואית בארץ ובעולם מתפתחת בקצב מהיר והתפתחות תשתיות התקשורת, טכנולוגיות המיחשוב והטיפול במידע תורמות גם הן לקידום תחום זה. שינויים אלו מגדילים בהתמדה את דרישות השוק למיכשור רפואי, למוצרי אבחון, חידוש רקמות וייצור איברים מפולימרים תואמים. מטרת הלימודים בתכנית זו היא להכשיר חוקרים ומהנדסים במחלקות להנדסת פלסטיקה והנדסה כימית ולצייד אותם בכלים שיאפשרו להם להתמודד עם בעיות סבוכות שדורשות ידע רב-תחומי והבנה של מערכות ביולוגיות, לצד הבנה של התפתחויות בתחומי ההנדסה השונים. תכנית הלימודים עונה לאתגרים המדעיים, ההנדסיים והטכנולוגיים שמציב תחום חדשני זה והיא בנויה כך שבוגריה יהיו מהנדסים שהשכלתם תתאים גם לתעשיות הנדסיות מתקדמות אחרות.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>